bakımsız klimalar hasta ediyor

Bakımsız Klimalar Hasta Ediyor! – Klima Hastalıklarından Korunma Yolları

Bakımsız klimaların hastalıklara neden olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Özellikle yaz mevsimlerinde uzmanlar ve TV kanalları bizi bakımsız klimaların sebebiyet verdiği rahatsızlıklara karşı uyarıyorlar. Klima danışmanları ve teknik uzmanlar da klima satın almadan önce bizleri klima bakımı ilgili bilgilendiriyorlar. Periyodik bakım yapılmayan klimaların hangi hastalıklarla baş başa kalacağımızı söylüyorlar.

Bakımsız klimanın zararları herkes için farklı olarak gözlemlenebiliyor. Klimaların bakımsız bırakılması, yanlış yere monte edilmesi, temizlenmemesi, tozlu hava ve kötü koku yayılması kişilerde:

– Kronik baş ağrısı,
– Kronik yorgunluk,
– Alerji,
– Sinüzit,
– Yüz felci,
– Astım,
– Zatürre,
– Lejnoyer gibi klima hastalıkları ve rahatsızlıklarına neden oluyor.

Bu klima hastalıkları yanında eklem rahatsızlıklarına neden olan bakımsız klimalar, yaşam standartlarınızı düşürürken psikolojik olarak da sizleri rahatsız edebiliyor. Bu nedenle klima bakımlarının göz ardı edilmemesi, düzenli olarak yılda en az 2 kez klima bakımı yaptırılması gerekiyor. Klimanın sebep olduğu hastalıklar ve bakımsız klimanın zararları hayatınızı sandığınızdan daha çok etkiliyor.

Zatürre Hastalığına Karşı Önleminizi Alın!

Klimanın sebep olduğu hastalıklar arasında en önemlisi zatürre olarak karşımıza çıkmaktadır. Zatürre ve lejyoner hastalıkları son yıllarda toplantı ve konferans salonlarında uzun süre kalan kişilerde havalandırmanın sağlıksız olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkmaya başlamıştır. Klimaların filtre sistemlerinde bulunan bakterilerin çoğalması ile birlikte oluşan rahatsızlıklar şeker hastaları, alkolikler, kemoterapi hastaları, kronik böbrek ve akciğer hastalığı olan kişilerde daha çok görülmektedir. Klima hastalıkları arasında en sık görülenlerden biri olan zatürre üzücü sonuçlara neden olabilmektedir.

Otel ve hastane çalışanlarının da bu durumdan zarar gördüğü ve ağır rahatsızlıklar geçirdikleri belirlenmiştir. Öksürük, bulantı kusma, ishal, konsantrasyon bozukluğu gibi semptomlarla karşılaşan çalışanların en yakın sağlık merkezine gitmeleri gerekirken klimalarında da bakım ve temizlik işlemlerinden geçirilmesi gerekir. Aksi halde klima hastalıkları kalıcı olacaktır. Klimanın sebep olduğu hastalıklar da kronikleşerek kişinin hayatını olumsuz etkileyecektir.

Bu nedenle klima bakımı kesinlikle aksatılmamalı bakım için yetkili servis seçerken dikkat edilecekler göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir. Klimanın neden olduğu hastalıklar ve problemlerden korunmak için uzman desteği şarttır.

mitsubishi klima montaj hizmeti
Mitsubishi Klima Montaj Hizmetleri

Kalp Hastaları ve Çocuklar İçin Önlem Alınmalı!

Bakımsız klimalar; kalp rahatsızlıkları olanları, çocukları ve yaşlıları daha çok etkiliyor. Ortam sıcaklıklarındaki ani değişiklikler solunum ve dolaşım sistemlerinde zarara neden olduğu için kan damarlarında kasılmalar meydana geliyor. Kronik kalp hastaları, akciğer ve şeker hastalıkları olanlar bu durumdan daha fazla zarar görüyorlar. Klima bakımı yapılmayan yerlerde klimanın sebep olduğu hastalıklar ve rahatsızlıklara yakalanma oranları artıyor.

Çocuklar ise aşırı soğuk ve sıcak havaya maruz kalarak zatürre gibi ağır hastalıklara yakalanabiliyorlar. Dolayısıyla çocukları klima kullanılan ortamlarda bulundurmamak gerekiyor. Bakımsız klimanın zararları çocuklarımızı tehdit ediyor.

Astım Hastaları Klimalı Ortamda Bulunmasın!

Uzmanlar astımı olan kişileri klimaların olduğu ortamlardan uzak tutmak gerektiğini söylüyor. Aşırı soğuk hava ile karşılaşan kişilerin ciğerlerinde zedelenme meydana gelebileceği için zatürre ve sinüzit riski artıyor. Bu nedenle astımlı kişilerin uzun süre klimalı ortamda bulunmaması gerekiyor. Klima hastalıkları arasında en sık görülenlerden biri de astım olarak göze çarpıyor.

Bakımınızı Yaptırmayı Unutmayın!

Hastalıkların önüne geçmek için klima bakımı yaptırmayı unutmamalısınız. Bakımsız klimalar ortama tozlu ve mikroplu hava yayacağı için hastalık tehlikelerini artırırlar. Ayrıca ortama uygun, doğru klimayı almanız; hem sağlığınızı hem de bütçenizi korumanız gerekiyor.

Klimanızda bulunan üniteleri yetkili servislere temizletmeniz, eskiyen filtrelerinizin değiştirilmesini sağlamanız, dış ünitelerinizi temiz tutmanız, bağlantı borularınızı temizletmeniz, iç ve dış ortam sıcaklıklarının ortalamaları geçmemesine özen göstermeniz gerekiyor. Böylece olası klimanın sebep olduğu hastalıklar ve rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. Klimanın zararları beni ve ailemi etkilemesin diyorsanız periyodik bakımları aksatmamalısınız. Klima bakımı için Mitsubishi yetkili servis merkezimizi arayabilirsiniz.

Bakımsız klimalar hasta ediyor, unutmayın!

Tüketicinin Dikkatine!

Cihazınızın sorunsuz çalışması için mitsubishi yetkili servislerinden hizmet alın.

YETKİLİ SERVİS BUL
mitsubishi klima
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome