klima söküm ve montaj

Klima Söküm ve Montaj Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Klima söküm ve montaj süreçlerinde dikkat edilecekler nelerdir? Klima montajı nasıl yapılır? Klima sökümü nasıl yapılır?” gibi aklınıza takılan soruların cevabı bu sayfada…

Klima satın almadan önce aslında klimanın nereye monte edileceği önemli bir konudur. Bu nedenle satın alma işlemlerinden evvel teknik ekipler mekan incelemeleri yaparak klimanın montajının yapılacağı yere karar verirler. Klima montajı kolay bir süreç olmadığı için uzman ekiplerce yapılmalıdır. Klima söküm ve montaj işlemleri uzmanına yaptırılmadığında masraflı arızalara neden olabilmektedir.

Klimanın mekanda en verimli şekilde çalışacağı yeri baz alarak klima montajı planı yapan ekipler, tek başınıza yapamayacağınız bu çalışmalar için sizlere destek olurlar. Eğer siz de hangi klimayı alacağınıza karar vermek ve montajını sorunsuzca yaptırmak istiyorsanız montaj hizmeti veren klima servisleri ile çalışmalısınız. Aksi taktirde klimanızdan yeterli verimi alamazsınız.

Klima sökümü sırasında ise yine aynı şekilde teknisyenlerin mekanınıza ve cihazınıza zarar vermemesi için de uzman ekiplerle çalışmanız gerekir. Güvenlik önlemleri alınmadan yapılan klima montaj uygulamaları kötü sonuçlar doğurabilir.

Klima Montaj Yeri Nasıl Belirlenir?

Klima montajı nasıl yapılır diyorsanız ilk olarak klima montaj yerinin belirlenmesi gerektiğini bilmelisiniz. Klima montajı uygulamasında dikkat edilecekler arasında en önemlisi montaj yerinin doğru seçilmesidir.

Klima montaj yeri belirlenirken alandaki en verimli ve engelsiz bölge seçilir. Cihazın monte edileceği yerin tespiti için hatta montajdan önce mekâna uygun klimanın alınması için teknik uzman desteği gerekir.

Klima montajı için mekanınıza gelen keşif ekibi alanın büyüklüğünü inceleyerek klimanızın kapasitesinin yeterli olup olmadığını da ölçerler. Pencere ve kapılardan kaynaklanacak ısı kayıplarını da hesaplarlar.

Klima montaj ekipleri klimanızı ısı kaynaklarına, egzoz fanlarına ve diğer klima cihazlarının üfleme ağızlarına yakın monte etmeyerek güvenliğinizi sağlamalılar.

Klima Nasıl Monte Edilmelidir?

Klima montajı yapılırken dikkat edilecekler arasında ilk olarak iç ünitenin takılacağı yerin direkt güneş ışınlarından arınmış şekilde seçilmesi ve gaz çıkışlarının kontrol edilmesi gelir. Dış ünite ise hava akımını sorunsuzca gerçekleştirecek, yaz-kış hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde seçilir.

Klima montajı yapılırken ayrıca çevreye zarar vermemeye özen gösterilir. Klima montajı nasıl yapılır sorusuna detaylı cevap almak isteyenler için klima montajında dikkat edilecekler:

– Montaj klima için hayati bir konudur, bu nedenle uzmanına bırakılmalıdır.
– İç ve dış ünitelerin takılacağı yerlerin güvenliğinden emin olunmalıdır.
– Klima montajı yapılırken iç ünitenin sarsılmayacak şekilde takılması gerekmektedir.
– Klima montajı sırasında voltaj ve sigorta değerleri kontrol edilmelidir.
– Dış ünitenin sağlam bir zemine sabitlenmesi gerekir.
– İzolasyonlu bakır boru hattı, tekniğine uygun elektrik ara tesisatı ve gırtlaklı borudan imal edilmiş drenaj hattı birlikte tümü dekoratif bant ile sarılmalı, düzgün bir hat oluşturacak şekilde sabitleme kelepçesi (1,5 m. arayla) ile duvara bağlanmalıdır.
– Klima montajı sırasında bakır tesisatı kaynaksız çekilmeli, kaynak gerektiren durumlarda boru içinden “azot gazı geçirilerek” tamamlanmalı, ara tesisatın geçmesi gereken duvar vb. engeller delinmeli, ara tesisat ünitelere bağlanmalı, ara tesisat N2 (azot) ile kaçak kontrolü yapmalıdır.
– Klima montajı yapılırken bakır borunun geçiş hattı için dolgu malzemesi kullanılmalıdır.

Klima montajı yapılmadan önce seçeceğiniz klima servisi tüm süreçleri sizlere anlatmalıdır. Klima servisi seçerken montajın nasıl yapılacağı hakkında bilgi almaya özen gösterin.

mitsubishi klima montaj hizmeti
Mitsubishi Klima Servis Hizmetleri

Klima Söküm Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima söküm çalışmaları da klima montajı kadar önemlidir. Kullanmayacağınız, yenisiyle değiştireceğiniz, başka bir mekana taşıyacağınız klimalarınızın sökümü için teknik servisinizden destek almanız gerekir.

Klima sökümü yapılırken;

– Klimanın elektrik gücü kesilir. Bağlantılar kontrol edilir.
– Dış üniteye bağlı boruların yanında olan kör tapalar kurbağacık yardımı ile çıkarılır.
– Servis vanalarının kapakları açılır.
– Klima sökümü sırasında cihaz soğuk çevrimde çalıştırılır.
– Basma hattının servis vanası kapatılır.
– Bir süre beklendikten sonra dönüş borusundaki servis vanası da kapatılır.
– Klima sigortadan kapatılır. Klima sökümünde dikkat edilecekler arasında en önemlisi budur.
– Soğutucu akışkanı dış ünite üzerindeki kondansere depolanmış olur.
– Klima üniteleri güvenli şekilde çıkarılır.

Klima söküm işlemlerinde güvenlik en önemli konudur. Klimanın bağlantı kablolarına ve ünite parçalarına zarar vermemesi hedeflenir. Uzman teknisyenlerle çalıştığınız taktirde bu güvenlik önlemlerinin alındığını görebilirsiniz. Mitsubishi klima servisi hizmetlerinden yaralanarak klima söküm ve montaj uygulamalarınızı tamamlayabilirsiniz.

Klima sökümünde dikkat edilecekler ve klima montajı süreçleri hakkındaki yazımızdan yararlanarak klima montaj ve söküm ekiplerinizi denetleyebilirsiniz. Böylece daha kaliteli hizmet alabilirsiniz.

Doğru klima montajı ve güvenli klima sökümü sayesinde klimalarınızın zarar görmesini engellersiniz.

Tüketicinin Dikkatine!

Cihazınızın sorunsuz çalışması için mitsubishi yetkili servislerinden hizmet alın.

YETKİLİ SERVİS BUL
mitsubishi klima
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome