tasarruflu klima kullanımı için püf noktalar

Tasarruflu Klima Kullanımı İçin Püf Noktalar – Klima Nasıl Kullanılır?

Klimalar pahalı cihazlar olarak kabul edildiği için kullanım sırasında tasarruf sağlamayı amaçlamanız çok normal. Elektrikle çalışan klimalar faturalarınızın artmasına neden olabileceği için sürprizlerle karşılaşmamak ve tasarruf sağlamak için birkaç stratejik adım atmanız gerekecektir.

En çok tercih edilen ve uzmanlar tarafından önerilen klimadan tasarruf etme yöntemleri ve tasarruflu klima kullanımı için püf noktalar:

Tasarruflu klima kullanımı için öncelikle mekana uygun klima almak gerekiyor. Yetkili servisinizden keşif hizmeti talep etmeniz ve mekana uygun cihaz satın almanız lazım. Mitsubishi klima servisi danışmanları size bu konu hakkında yardımcı olacaklardır. 
– Klimadan tasarruf sağlamak istiyorsanız satın aldığınız klimanın montajını yetkili servisinize yaptırmalısınız. Doğru yere yapılmayan montaj uygulamaları yüksek faturalarla karşılaşmanıza neden olur. Klimanızın daha çok çalışması ve enerji harcaması sizi zarara sokacaktır. Ayrıca yanlış montaj hastalıklara da sebebiyet verir. Mitsubishi klima montaj süreçlerini öğrenerek işe başlayabilirsiniz. 
Klima kullanımından tasarruf sağlamak için ortamın izolasyonunu da sağlamalısınız. Kapı ve pencerelerinizi kapalı tutarak ısı kaybını önlersiniz.
– Elektronik termostat kullanarak sıcaklığı düzenli kontrol etmeniz de cihazdan verim almanızı kolaylaştıracaktır. %30 civarı tasarruflu klima kullanımı sağlarsınız.
– Klimanıza en fazla 6 ayda bir bakım yaptırın.  Mitsubishi klima bakım fiyatlarını öğrenmek için danışmanlarımızı arayın. Tasarruflu klima kullanımı periyodik bakımlarla mümkündür.
– Dışarıdaki havaya göre ısıtma-soğutma değerlerini belirleyin. Serin havalarda klima kullanmayın. Tasarruflu klima kullanımı için bu yöntemi deneyin. 
– Toz tutucu filtreleri düzenli aralıklarla temizleyip hava akışının engellenmesini önleyin. Hava akışının engellenmesi klimanın istenen ısıtma değerini vermemesine ve daha çok enerji harcamasına neden olur. Bu durum da klimadan tasarruf etme hayallerinizi suya düşürecektir.
– Klimanızı uzun süre kullanmayı düşünmüyorsanız devre kesiciyi kapatın.
– Klimanız soğutma modundayken diğer elektrikli aletleri kullanmamaya dikkat edin. Elektrikli aletler ortama ısı yayacağı için harcanan enerjiyi artırırlar. Diğer elektrikli aletleri kullandıktan sonra klimanızı açarak da tasarruf sağlayabilirsiniz.
– On yıldan eski olan klimalarınızı yenileyin. Eski klimalar aynı soğutma performansı için yeni klimalara oranla %40 daha fazla enerji harcar. Tasarruflu klima kullanmak istiyorsanız yeni cihazlar alın. 

mitsubishi klima bakım hizmeti
Mitsubishi Klima Bakım Hizmetleri

Tasarruflu klima kullanımı için dış ünitelerinizi hava şartlarından korumanız gerekiyor. Bunun için bir tente ile gölge yapacak şekilde dış üniteyi kapatabilirsiniz.
– Programlama moduna sahip olan klimaları tercih edin. Klimanızı sizin ortamda bulunmadığınız zamanlarda kapanacak ve bulunduğunuzda da açılacak şekilde programlayın. Böylece siz mekanı kullanmıyorken ısıtma ve soğutma yapılmamış olacak.
– Çok sıcak olmayan, nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırarak da klimadan tasarruf sağlarsınız.
– Klimanın dikey ve yatay kanat yönünü ayarlayarak oda sıcaklığının ve hava akımının eşit olarak dağılmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum ortamdaki sıcaklık değerini sabit kılarak tasarruf etmenizi sağlar.
– Hava girişlerini ve çıkışlarını engellemeyin. Engellediğiniz taktirde cihazınızın bozulmasına neden olabilirsiniz. Klima servis masraflarından kurtulmuş olursunuz.
– Klimayı gaz kaçağı olabilecek bir yere monte etmeyin. Yanlış klima montajı ile yangına sebep olabilirsiniz. Klimadan tasarruf sağlama amacınız büyük masraflarla sonuçlanabilir.
– Klimayı, anma voltajı ve frekansındaki bir güç kaynağına bağlamaya dikkat edin. Böylece enerji akımında güvenliği de sağlamış olursunuz.
– Filtrelerinizi kullanım kılavuzunda belirtilen aralıklarla temizleyin ve hava filtrelerini düzenli olarak temizleyin. Hava filtrelerini temizlemeniz arızaların ve bakım masraflarının azalmasına yardımcı olur.
– Klimanız çalışırken güneş ışınlarının doğrudan mekana girmesine engel olun. Güneş ışınları mekana girdikçe klimanızı yüksek enerji ile çalıştırmak zorunda kalırsınız.
– Klimanızı 2 – 3 saat fan modunda çalıştırarak içindeki rutubeti düzenli olarak alın. Tasarruflu klima kullanımı yöntemlerinden biri de budur.
– Bulunduğunuz ortamın soğumasını engelleyin. Klimanız bu durumlarda daha çok enerji harcar.
– Klima yetkili servisi dışında herhangi bir firmaya bakım yapmayın. Ummadığınız klima servis fiyatları ile karşılaşabilirsiniz.

Verdiğimiz öneriler klimanızı daha verimli ve tasarruflu şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Son olarak; klimaları yüksek soğutma ve ısıtma değerlerinde tutmak yerine normal sıcaklık değerlerinde tutarak istediğiniz ortam havasını zamanla yakalamalısınız. Böylece klimanızı ve sağlığınızı korumuş olursunuz.

Tasarruflu klima kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz yetkili klima servislerini arayabilirsiniz.

Tüketicinin Dikkatine!

Cihazınızın sorunsuz çalışması için mitsubishi yetkili servislerinden hizmet alın.

YETKİLİ SERVİS BUL
mitsubishi klima
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome